Uşak Üniversitesi Yabancı Uyruklu Öğrenci Ofisi

1) UYÖS başvurusu yapmadan önce web sayfamızdan “ https://yos.usak.edu.tr/menu/2478 “ linkini kullanarak yabancı uyruklu öğrenci kontenjanından kimlerin faydalanabileceğini inceleyiniz.  Başvuru hakkı olmayanların başvuruları kesinlikle kabul edilmez.

2) UYÖS, Üniversitemizde ve Türkiye’ deki Üniversitelerde öğrenim görmek isteyen yurtdışından veya yabancı uyruklu öğrencilerin girebileceği bir sınavdır.

3) UYÖS sonuçları lisans ve/ veya önlisans düzeyinde öğrenim görmek için kullanılır.

4) UYÖS, Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanıp uygulanan bir sınavdır.

5) UYÖS, “Temel Öğrenme Becerileri Testi”nden oluşan 80 soruluk bir testten oluşur. Bu test; genel yetenek (40), Matematik (35) ve Geometri (5) sorularından oluşmaktadır.

6) UYÖS Temel Öğrenme Becerileri Testi’nden 40 ve üzerinde puan alan adaylar Üniversitemiz bölümlerini tercih yapmaya hak kazanırlar.

7) UYÖS - 2019 sonucu Üniversitemiz 2019- 2020 eğitim öğretim yılı yabancı uyruklu öğrenci başvurularında geçerlidir.

8) UYÖS puanı ile Üniversitemiz kontenjanlarına yapılan başvurularda puanın % 100' ü değerlendirme puanı olarak kabul edilecektir.

9) Diğer Üniversitelerin yapmış oldukları yabancı öğrenci sınav (YÖS)  puanlarının % 90' ı değerlendirmeye alınacak olup; adayın puanının %10’ luk kısmı değerlendirmeye alınmayacaktır.

10) UYÖS - 2019 sınav ücreti Üniversite Yönetim Kurulu kararıyla 200,00 TL olarak belirlenmiştir. UYÖS sınavı için yatırılan ücretler aday sınava girmezse ve/ veya herhangi bir programa yerleşemezse geri ödenmez.

11) UYÖS sorularına itiraz; sınavdan itibaren beş (5) iş günü içinde; sınav sonuçlarına itiraz, sınav sonuçlarının ilanından itibaren beş (5) iş günü içinde yapılır

12) UYÖS sorularına ve sonuçlarına itirazlar, Sınav Hazırlık ve Uygulama Komisyonuna şahsen ve yazılı olarak yapılır. İtirazlar ilgili komisyon tarafından en geç beş (5) iş günü içinde karara bağlanır.

13) Üniversitemiz Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesini tercih edecek adayların UYÖS - 2019 veya diğer Üniversitelerin YÖS’ na girmiş olmaları ve değerlendirme puanlarının 80 veya üzeri olmasının yanında ÖZEL ŞARTLARI da sağlamaları zorunludur.

14) Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini tercih edecek adayların UYÖS - 2019 veya diğer Üniversitelerin YÖS’ na girmiş olmaları ve değerlendirme puanlarının 60 veya üzeri olması zorunludur.

15) Bilgilerin doğruluğundan aday sorumludur. Bilgilerinizi pasaportunuzda yazıldığı gibi girmeniz gerekmektedir. Kayıt sırasında bilgilerinde yanlışlık tespit edilen öğrencilerin kayıtları yapılmaz.

16) Başvurunuzun geçerli olabilmesi için zorunlu  bütün alanların doldurulması ve belgelerin sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Pasaportu olmayanlar ülkelerine ait kimlik belgesi vb. yükleyebilirler. Okunamayan veya çözünürlüğü düşük olan belgeler kabul edilmez.

17) Başvurular sadece İnternet üzerinden yapılacak olup; posta veya  fax ile yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

DİKKAT: Uşak Üniversitesi UYÖS - 2019 başvuru işlemleri için hiçbir kurum, kuruluş veya kişiye kendi adına başvuru yapma, yaptırma, alma veya öğrencilere ulaşma yetkisi vermemiştir. Bu konuda yetkili olduğunu söyleyen kurum, kuruluş veya kişilere itibar edilmemesi gerekmektedir. Yaşanacak sorunlardan Üniversitemiz sorumlu olmayacaktır.


Oluşturma: 22 Mart 2018